پخش زنده

پخش زنده - Live Streaming

تاریخچه پخش زنده

پخش زنده عنوانی کلی برای تبادل اطلاعات ویدیوئی است به هر شکل ممکن، خواه پخش زنده شبکه تلویزیونی باشد، خواه پخش زنده یک گزارش از طریق دستگاه های مخابراتی باشد و یا حتی ارسال مستقیم تصویر از یک گوشی موبایل که توسط شخصی گرفته شده و به صورت پخش مستقیم در اینترنت بارگذاری می شود.

جذابیت و توسعه پخش زنده تصاویر تا آنجا پیشرفته است که برآورد می شود تا پایان سال جاری میلادی (2017) نزدیک به 80% اطلاعات دیتائی جهان به صورت تصویری خواهد بود. شاید هرگز کسی فکرش را هم نمی کرد که از آغازین روزهای بروز این اتفاق یعنی اجرای پخش زنده تصاویر در سال 2007 تا امروز، با گذشت حدود 10 سال این فناوری تا اینجا پیش برود و رشدی حیرت انگیز داشته باشد. در سال 2009 اولین اپلیکیشن موبایلی برای پخش زنده تصاویر به بازار عرضه شد ولی طی یکی دو سال اخیر با عرضه اپلیکیشن های پیشرفته تر میرکات و پریسکوپ و همچنین فراگیرتر شدن گوشی های هوشمند در جهان پخش زنده موبایلی شتاب دوچندان گرفته و از رونق بسیار زیادی برخوردار گردیده است.

امروزه ما شاهد استفاده های ابزاری بسیار زیادی از پخش زنده تصاویر هستیم به گونه ای که شرکت های زیادی محصولات خود را برای رونمائی و ارائه به دنیا از طریق پخش زنده و به صورت چند رسانه ای عرضه می کنند. اجرای گزارشات خبری حساس اعمم از ورزشی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و به خصوص ورزشی از دیگر کاربدهای فناوری پخش زنده می باشد.

امروز دیگر برای مشاهده یک کنسرت بزرگ که در سوی دیگر جهان در حال برگزاری است نیازی به تهیه بلیط کنسرت و سفر به کشور محل اجرا ندارید، کافی است صفحه وب را بازکنید و یا از اپلیکشن مربوط استفاده نمائید و کنسرت در حال اجرا را به صورت پخش زنده و با کیفیتی عالی نظاره کنید. فناوری پخش زنده آنقدر جذابیت داشته که حتی نسل های قدیمی تر شامل پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را را هم به ارسال تصاویر زنده از مراسم خود برای فرزندان و نوه ها ترقیب نموده است. نفوذ فناوری در خانواده ها نشان از کاربردی بودن و جذابیت آن ها از یک طرف و سهولت آموزش و یادگیری این فناوری ها از سوی دیگر دارد.

آینده پخش زنده

طی سال های اخر ما به شکلی روز افزون شاهد کاهش چشمگیر بینندگان تلویزیون و افزایش کاربران استفاده کننده از فناوری پخش زنده هستیم این روند که از سال 2005 با تولید دستگاه های پخش تصویر برخط آغز گردید و یکی یکی شرکت های نام آور حوزه IT را به سمت خود جذب نمود از Youtube در سال 2005 تا apeel و Netflex که straming را در سال 2007 راه اندازی نمود و hulu و Roku در سال 2008 همگی شرکت های IT بودند که تمایل بازار را به خوبی مشاهده کرده و به سمت بازار مورد نظرشان که همانا پخش زنده تصاویر ویدئویی بود حرکت کردند. در فوریه سال 2009 Ustream اپلیکیشن پخش تصاویر آیفون را رونمائی کرد در همان سال این اپلیکیشن رکورد یک میلیون داتلود را به خود اختصاص داد. آپریل سال 2009 رقیب شرکت اپل مجبور شد نسخه جدید اندروید که قابلیت پشتیبانی از پخش تصاویر ویدئویی را داشته باشد رو نمایی کند. در سال 2011 شرکت Netflex به 24 میلیون مشترک می رسد. شرکت اپل هم در سال 2011 با 10 میلیون پخش کننده روی Ustream و 60 میلیون بیننده یونیک در ماه بازار خود را حفظ نمود. در سال 2012 پخش ویدیو گانگنام استایل در یوتیوپ به آمار 1 میلیارد بازدید رسید. که آماری خیره کننده بود. در سال 2013 بیش از 8 میلیون کاربر به شکل پخش زنده توانستند رونمائی از پلی استیشن 4 را مشاهده نمایند. این در حالی بود که استقبال از شبکه تلویزیون کابلی در سال های 2013 و 2014 بشدت افت کد و در سال 2014 سه برابر 2013 افت کابر داشت. در عین حال تعداد دستگاه های گیرنده دیجیتال تنها در کشور آمریکا 30 میلیون دستگاه بود. از سال 2015 با افزایش آمار گوشی های تلفن همراه هوشمند و بدست آمد آمار اینکه این کاربران حدود 90% وقت آزاد خود را با اپلیکیشن های موبایل مشغول هستند و اپلیکیشن های صوتی و تصویری بیش از نیمی از این زمان را به خود اختصاص داده اند، پتانسیل بالای استفاده از فناوری پخش زنده بیش از پیش بروز نمود. Netflex در سال 2015 توانست 60 میلیون کاربر داشته باشد. تا پایان سال 2017 پیش بینی می شود 200 میلیارد دانلود اپلیکیشن و 77 میلیارد دلار درآمد در این بخش ایجاد شود.

تمامی اطلاعات و آمارهای بالا بیان گر یک نکته مهم است و آن اینکه بینندگان تلویزیون در حال مهاجرت به رایانه و از آنجا به گوشی های موبایل و تبلت ها هستند و این روند تا سال های آینده به شکلی وسیع تر و سریعتر خواهد بود.